• Language: English English
  • Currency: PLN
  • Delivery country: Poland
  • modify

Language:

Currency:

Delivery country:

0
Cart
Cart

Product added to the cart

Zachowania terytorialne psów i kotów – Cecil & Prudence

Zachowania terytorialne psów i kotów w jednym gospodarstwie domowym

Pies jest gatunkiem, który człowiek oswoił najwcześniej. Jest więc towarzyszem człowieka najlepiej przystosowanym do życia z człowiekiem. Z kolei koty są najczęściej spotykanymi zwierzętami domowymi w europejskich gospodarstwach domowych. Wiele osób zdecydowało się przygarnąć zarówno psa, jak i kota (a niekiedy także inne gatunki zwierząt udomowionych). Czy wiesz, jak zwiększyć szansę, by Twoje zwierzaki nie żyły „jak pies z kotem”? Jak radzić sobie z terytorialnymi zachowaniami psów i kotów?   

Terytorialne zachowania psów – behawior do opanowania

Terytorialne zachowania psów dzielimy na prawidłowe oraz patologiczne, które przejawiają się agresją. Rolą opiekuna psa jest ograniczenie tych zachowań – zarówno patologicznych, jak i prawidłowych. Niezbędny w eliminowaniu terytorialnych behawiorów psa są resocjalizacja oraz trening.

Resocjalizacja psa polega na oswajaniu z codziennymi warunkami życia – odwiedziny gości, zabawy z  innymi psami na spacerze, a także przyjmowanie gości wraz z innymi zwierzakami pomoże naszemu pupilowi oswoić się z faktem, że zarówno terenem, jak i nami opiekunami muszą się dzielić. Zachowania terytorialne u psów dotyczą bowiem terenu, jak i w pewnym stopniu opiekunów zwierzaka.

Trening, którego celem jest redukcja terytorialnych zachowań, polega przede wszystkim na gaszeniu emocji, które pojawiają się w konsekwencji pilnowania terenu. Gdy podczas zabawy pies zaczyna pokazywać zęby lub nas drapać, należy ją przerwać i zignorować dalsze zaczepki. Gdy kolejna próba zabawy zwieńczona będzie sukcesem (pies nie będzie przejawiał terytorialnych zachowań), należy psa wynagrodzić. Jeśli chcemy oduczyć psa skakania na ludzi, którzy do nas przychodzą, należy uprzedzić gości, by w takich okolicznościach nie głaskali naszego pupila, a go ignorowali. My z kolei na czas przybycia kogoś spoza domowników powinniśmy czymś zająć psa – np. dając mu jego ulubioną zabawkę. Z kolei próby żebrania o jedzenie lub podjadania nam z talerza zredukujemy poprzez wyraźne ignorowanie pupila podczas posiłku. W tym czasie pies powinien znajdować się na własnym legowisku lub w innym pomieszczeniu. Jednocześnie pamiętajmy, że za przejawy terytorialnego zachowania (oraz inne niepożądane behawiory) psa nie wolno karać.

Terytorialne zachowania kotów

U kotów behawiory terytorialne przejawiają się przede wszystkim poprzez oddawanie moczu, głównie na pionowo stojące przedmioty (w przypadku kocurów) oraz zostawianie zapachu gruczołów (w przypadku kotek). Kotom zdarza się także oznaczać teren, zostawiając odchody – dominujące koty zostawiają je w widocznym miejscu, zdominowane chętniej zakopują. Jednak te zachowania terytorialne wykazują częściej koty żyjące na wolności.

W domu koty najczęściej oznaczają teren, drapiąc meble, dywany i inne przedmioty. Wbrew pozorom takie drapanie zdecydowanie częściej jest przejawem terytorialnego behawioru niż chęci zaostrzenia pazurków. Pomocne w opanowaniu tego zachowania są wszelkie drapaki. Z kolei legowisko dla kotów pozwala znacząco ograniczyć obszar głównego terytorium naszego pupila, dzięki czemu zminimalizujemy również jego terytorialne zachowania.

Pies i kot pod jednym dachem – co zrobić, by żyły w zgodzie?

Osoby, które zdecydowały się przygarnąć i psa, i kota, mają niełatwe zadanie. Muszą nie tylko zapanować nad terytorialnymi zachowaniami pupili, ale także sprawić, by z dużą dozą prawdopodobieństwa się polubiły. W pierwszej kolejności warto przemyśleć, czy mamy odpowiednio dużą powierzchnię, by opiekować się psem i kotem. Badania wykazują, że udane łączenie tych dwóch gatunków w dużej mierze uzależnione jest wielkości domu i przy powierzchni poniżej 50 m2 czas adaptacji wydłuża się, a czasami połączenie psa i kota staje się niemożliwe.

Innym ważnym czynnikiem jest wiek zwierząt. Najłatwiej jest połączyć młodego psa i kota, w drugiej kolejności szczeniaka z dorosłym kotem, znacznie trudniej kociaka z dorosłym psem, a najtrudniej dwa dorosłe zwierzaki. Pierwsze spotkanie zwierząt powinno odbyć się pod ścisłym nadzorem opiekuna. Wcześniej należy odpowiednio przygotować mieszkanie – obu pupilom zapewnić oddzielne miejsca do spania z własnym legowiskiem, również w innych miejscach należy ustawić miski. Miski dla kotów można postawić wyżej, by pies nie miał do nich dostępu.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą legowisk dla zwierząt. Oferujemy budy dla psów, piętrowe legowiska dla kotów, a także odkryte posłania – każdy opiekun psa i kota znajdzie najlepsze rozwiązanie dla swoich milusińskich.

Publication date: 12.12.2022 00:00:00

X Zamknij

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.