• Language: English English
  • Currency: PLN
  • Delivery country: Poland
  • modify

Language:

Currency:

Delivery country:

0
Cart
Cart

Product added to the cart

Czy pies i kot mogą jeść z jednej miski? Różnice w żywieniu zwierząt domowych.

Miska dla psa i kota - czy zwierzaki mogą jeść razem?

Gdy decydujemy się na to, by w naszym domu mieszkał zarówno pies, jak i kot, musimy liczyć się z większą liczbą obowiązków. Choć obydwa te zwierzęta mogą żyć pod jednym dachem (i to wcale nie jak znane nam z popularnego powiedzenia "pies z kotem"), to należy pamiętać, że kot i pies są przedstawicielami zupełnie innych gatunków. Różnice między nimi są nie tylko przyczyną wielu nieporozumień pomiędzy przedstawicielami psów i kotów, ale także wiążą się z koniecznością stosowania odmiennych zasad żywienia. Pamiętajmy, że żywienie kotów i psów, składniki odżywcze, jakich im dostarczamy, mają bezpośredni wpływ na ich zdrowie, rozwój i samopoczucie.

Często świeżo upieczeni właściciele psów i kotów zastanawiają się, czy można dla kilku zwierzaków przygotować jeden zestaw miseczek. Zdecydowanie odradzamy to rozwiązanie. Niezależnie od tego, czy Twój dom zamieszkuje kilka psów, kilka kotów, lub stado jest mieszane, to bardzo ważne jest, aby każde zwierzę miało swoją miskę. Najważniejszym powodem jest poczucie bezpieczeństwa — nasi pupile muszą mieć świadomość, że ich pożywienie nie jest zagrożone. Przeznaczając dla każdego zwierzaka osobną miskę, możemy też lepiej kontrolować ilość zjedzonego pożywienia — szczególnie gdy nasz pupil jest małym łakomczuszkiem. Wspólna miska może też być źródłem konfliktów i rywalizacji pomiędzy pupilami — jedzenie jest bardzo istotnym elementem w życiu zwierzaków, więc współzawodnictwo byłoby w pełni naturalne. Jednak najistotniejszym powodem, dla którego nasze zwierzaki powinny mieć osobne miski, są różnice fizjologiczne między kotami i psami...

Żywienie psa i kota — jakie są różnice?

Zanim przygotujemy naszym zwierzakom posiłek we wspólnej misce, przyjrzyjmy się kociej i psiej fizjologii — to pozwoli nam lepiej zrozumieć różne potrzeby żywieniowe zwierząt. Na wstępie warto zauważyć, że kot i pies nie powinny jeść tej samej karmy — oczywiście nie mówimy o pojedynczych przypadkach, a o stałej diecie. Dlaczego żywienie psa dorosłego i kota różnią się od siebie? Należy zauważyć, że koty są bezwzględnymi mięsożercami, a psy (co może wiele osób zdziwić) są względnymi mięsożercami. Wiąże się to z różnicami m.in. w uzębieniu — psy mają 42 zęby, gdy koty mają ich zaledwie 30. Warto zauważyć, że koty nie przeżuwają pokarmu — nie pozwalają im na to zęby, które dostosowane są do szarpania pożywienia. U psów występują zarówno zęby typowe dla mięsożerców, jak i służące do przeżuwania produktów pochodzenia roślinnego. Właśnie dlatego warto stosować karmy przeznaczone konkretnie dla psów lub kotów.

Należy też zauważyć, że pies i kot mają zupełnie inne zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Żywienie kota powinno przewidywać znacznie więcej produktów bogatych w białko - nie tylko pochodzenia zwierzęcego. Koty pozyskują energię z białek, dlatego tak ważne jest ich dostarczanie w diecie, by nie doszło do rozkładu białka własnego. Zapotrzebowanie na białko możemy zrealizować w kociej diecie nie tylko przy pomocy mięsa - doskonałym źródłem białka są podroby i sucha karma. Koty ze względu na brak enzymów nie są w stanie samodzielnie wytworzyć niektórych witamin (A, B3), dlatego należy zadbać o ich obecność w codziennym menu.

Żywienie psa bardziej opiera się na dostarczeniu zwierzakowi węglowodanów i błonnika. Dieta naszego pupila może zawierać zarówno produkty pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. Psy potrzebują też zwykle większej liczby kalorii.

Jaką wybrać miskę dla psa i kota, by zwierzaki były szczęśliwe?

Różnice w żywieniu psa i kota dotyczą nie tylko składników pokarmowych, ale także w zwyczajach i sposobie jedzenia, co może mieć wpływ na wybór i umiejscowienie misek. Wielkość miseczek powinna być dopasowana do wielkości zwierzaka. Ważny jest też dobór materiału - odradzamy plastik, ponieważ może on pochłaniać zapachy, a mikrouszkodzenia mogą przyczyniać się do rozwoju bakterii. Koty w czasie jedzenia lubią obserwować otoczenie - to cecha odziedziczona od ich dzikich przodków. Doskonałym rozwiązaniem będzie umiejscowienie miseczek dla kota na podwyższeniu, np. w górnej części legowiska, tak jak rozwiązaliśmy to w modelu misek Comfy Food. W uchwycie znajdują się trzy nierdzewne miseczki: na karmę suchą, mokrą i wodę. Zaletą miseczek Comfy Food jest to, że z łatwością utrzymasz je w czystości. Rozwiązaniem dla psich przyjaciół w naszych domach są Miski Birch z Łapkami. Miski w drewnianym stojaku to wygoda dla Twojego czworonoga, a nowoczesny kontrast z białą porcelaną będącą bezpiecznym dla zdrowia psa materiałem tworzy modny dodatek do każdego domu.

Psy i koty nie mogą jeść tych samych posiłków. W karmie psa musi znajdować się dużo węglowodanów i błonnika, z kolei dieta kotów musi być oparta o białko i tłuszcze. Dlatego tak ważne jest, by nasi pupile miały osobne miski, z których będą jeść wyłącznie karmę przeznaczoną dla danego gatunku.

 

 

Publication date: 16.11.2022 00:00:00

X Zamknij

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.